8-erių metų patirtį turintis profesionalus vaikų ir suaugusiųjų plaukimo instruktorius ir Lietuvos daugkartinis vandensvydžio čempionas Anton Sugoniak teigia, kad jeigu žmonės žinotų, koks plaukimas efektyvus kūno linijoms ir sveikatai, atsipalaidavimą prie televizoriaus iškeistų į apsilankymą baseine ar natūraliuose vandens telkiniuose.
A. Sugoniak – vandensvydžio Nacionalinės rinktinės narys, daugkartinis Lietuvos jaunių ir jaunimo pirmenybių nugalėtojas, Europos šiaurės šalių čempionas, Baltijos šalių čempionas. Jis jau ne vienerius metus klube „FITUS“ moko vaikus ir suaugusiuosius įveikti plaukimo baimę, lavinti įgūdžius ir fizinį parengimą, saugiai elgtis vandenyje, rašoma pranešime spaudai.
Paklaustas, kuo naudinga jo propaguojama sporto šaka, A. Sugoniak vardija plaukimo privalumus: „Tai be galo dinamiška sporto šaka. Plaukiant dirba beveik visi kūno raumenys. Net galva, gulinti neutralioje padėtyje, daro posūkį įkvėpimo metu. Treniruojami svarbiausi kiekvieno žmogaus organai – širdis, plaučiai, didėja jėga, gerėja lankstumas.“
Plaukimas, pasak pašnekovo, tinkamas visiems: ir patiems mažiausiems, ir garbaus amžiaus žmonėms. Plaukioti treneris rekomenduoja net fizinio aktyvumo dažnai prisibijančioms nėščiosioms: „Plaukiant atsipalaiduoja raumenys, mažiau apkraunamas stuburas, tai sumažina nuovargį, nugaros skausmus, laikysenos pokyčius ir žymiai pagerina moters savijautą.“ Pašnekovas priduria, kad plaukimo treniruočių intensyvumas turi būti parenkamas pagal medicininius rodiklius pasitarus su gydytoju.
Vandens užsiėmimai stiprina vaikų nervų sistemą, tvirtina judesius, gerina ištvermę, laikyseną. Reguliariai plaukiodami vaikai mažiau serga, geriau valgo ir miega. O vyresnio amžiaus žmonėms šis sportas taip pat yra rekomenduojamas: „Reguliarios treniruotės baseine yra puiki alternatyva labiau rizikingoms fizinėms veikloms. Judant vandenyje mažiau apkraunami sąnariai, gerėja kraujotaka, širdies darbas, stiprėja kvėpavimo sistemos raumenys.“
Visa tai atitolina senėjimo procesus, gerina bendrą fizinę būklę ir padeda išspręsti dar vieną aktualią – antsvorio – problemą. A. Sugoniak aiškina, kad dėl mažos jėgos traukos tikimybė patirti traumą yra nedidelė ir plaukimas padeda numesti svorį nedarant žalos sąnariams.
„Plaukiant įsijungia beveik visos pagrindinės raumenų grupės, ypač nugara ir kojos. Tai padeda siekti norimo kūno sudėjimo. Tiesa, norintiems didinti masę reikėtų skirti dėmesį ne plaukimui, o pratimams su svoriais salėje, tačiau lieknėjantiems apsilankymai baseine yra itin efektyvūs ir padeda paspartinti energijos išeikvojimą – 1,5 km plaukimas atstoja 6,5 km bėgimą“, teigia plaukimo instruktorius.
Jis sako, kad pradėti sportuoti apskritai niekada nėra vėlu, o plaukti gali net silpnas ir turintis fizinių apribojimų žmogus: „Viena mano klientė paniškai bijojo vandens. Per pirmas pamokas išmokome panerti po vandeniu ir plaukti su pagalbinėmis priemonėmis, o per trečiąją pamoką jau pati plaukė ant nugaros be nieko. Išmokusi laikytis ant vandens įveikė savo baimę, tai suteikė daugiau pasitikėjimo savimi ir padėjo pamilti šį sportą“.
Atsižvelgdamas į maudymosi sezoną, treneris įspėja poilsiautojus prie vandens telkinių elgtis atsakingai. Beveik visi nelaimingi atvejai, traumas vandenyje įvyksta pavartojus alkoholio. Išgėręs, įkaitęs žmogus nesiorientuoja, neapskaičiuoja savo jėgų ir netgi gali netekti sąmonės dėl dehidratacijos. Rekomenduojama po valgio palaukti, kol maistas bus suvirškintas, ir tik tada eiti maudytis. Kuo daugiau prisivalgome, tuo daugiau deguonies prisotinto kraujo reikia skrandžiui, kad jį suvirškintų. Todėl plaukiant rankos ir kojos negauna pakankamai deguonies, o tai gali sukelti raumenų spazmus.
Naujausi komentarai